Aktuality

Karolína Vaittinen o Hormonální (vitální) józe

16. 5. 2016

Naše lektorka Karolína Vaittinen zpracovala pro Vás odpovědi na několik častých dotazů, týkajících se hormonální (vitální) jógy. 

Co to je hormonální jóga, kdy vznikla, kdo je jejím zakladatelem? 

Hned na úvod je nutné říci, že je třeba rozlišovat mezi jógovovou hormonální terapií dle Dinah Rodriquez, která se často schovává právě za pojem hormonální jóga, a jógou na podporu celkové vitality, nazývanou vitální, ale někdy také hormonální jógou, případně kombinace obojího – hormonální (vitální) jóga. V prvním případě jde o ucelenou neměnnou sestavu cviků, které vedou lektorky certifikované přímo Dinah Rodriquez většinou během víkendových intenzivních seminářů, kde naučí ženy sestavu cviků a tu pak již praktikují samy doma. Dinah Rodriguez tuto sestavu vyučuje od roku 1992. V druhém případě jde o jemnější typ jógy, která se zaměřuje hlavně na rozproudění lymfy v těle, jógové ásany ovlivňující hladinu hormonů a celkovou vitalizaci těla. I když cviky se často opakují, každá lekce je jiná. Dále tedy budu mluvit hlavně o vitální-hormonální józe a ne jógové hormonální terapii.

Jaké cviky hormonální jóga využívá?

Vitální-hormonální jóga vychází z hathajógy, takže jednotlivé asány nejsou vlastně nic nového. Jde jen o jejich vhodnou kombinaci dechu a pozic, které se zaměřují na práci s pánevním dnem, rozproudění lymfy, stimulaci štítné žlázy a dalších žláž podporujících tvorbu hormonů.

Jsou tyto cviky velmi fyzicky náročné, nebo jsou vhodné pro každého? 

Cviky nejsou fyzicky náročné, jak již bylo řečeno jde o jemnější jógu, takže cviky zvládnou i ženy, které nemají s jógou předchozí zkušenosti. Obecně se dá říci, že jsou vhodné téměř pro každého, kontraindikací je však těhotenství či pooperační stavy a vážnější chronické potíže v břišní oblasti.

Na jaké bázi fungují? 

Na bázi fyzické je to především práce s dechem a souhra nádechů a výdechů v jednotlivých pozicích. Je voleno hodně předklonových stlačovacích pozic fungujících na principu tlaku a uvolnění, zároveň pozice na stimulaci štítné žlázy a v našich lekcích se hodně zaměřujeme i na práci s pánevním dnem. Na mentální úrovni je to pak relaxace, psychické uvolnění, práce s pozorností sami na sebe, náš dech a oblasti břicha, které jsou stlačovány. 

Které časti těla ovlivňuje hormonální jóga? 

Celé naše tělo funguje na principu spojené nádoby, proto by bylo zavádějící vyjmenovat pouze nějaké části těla, které jóga ovlivňuje. Ano, soustřeďujeme se sice na pánevní dno, stimulaci žláz a rozproudění lymfy, ale cílem je “probudit” energii v celém těle, povzbudit metabolismus a činnost všech orgánů.

Jaké jsou výsledky u žen, pozorujete je i u vás ve studiu?

I když je hormonální (vitální) jóga skvělým podpůrným prostředkem k “lepšímu zdraví”, samozřejmě hraje roli také pravidelnost praktikování, celkový životní styl a stravovací návyky. Nicméně pozoruji dílčí výsledky u některých žen, které do studia dochází - jedné klientce se vrátila pravidelná menstruace, další si pro změnu chválí kvalitnější spánek. A to po pár lekcích určitě není málo.

S jakými problémy za vámi ženy chodí?

Ne každý je ochoten mluvit o tom, proč na lekce chodí, ale většinou to jsou ženy, které mají problém s otěhotněním či jsou v období menopauzy. Na druhou stranu ale chodí i dost žen, kterým prostě jen vyhovuje jemnější styl jógy a jdou za relaxací a uvolněním.

Pomáhá hormonální jóga ovlivnit neplodnost? 

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně. Ano i ne. Pokud má žena vážnější problém, je třeba kombinace více postupů, někdy včetně těch lékařských. Avšak někdy stačí málo – “probudit” pánevní dno, eliminovat stres a začnou se dít velké změny.

Seznámit se s hormonální (vitální) jógou vám  Karolína Vaittinen pomůže v prázdninových kurzech.