Popis lekcí

Jóga pro zdravá záda

Jemná lekce jógy v pomalém plynutí pozicemi, zaměřená na aktivaci a posílení centra těla a na protažení a uvolnění svalů zad.

Jemné spinální cviky, posílení centra těla (pánevního dna a břišních svalů) a rozhýbání páteře.

Lekce je doplněná o použití pomůcek za cílem protažení a uvolnění unavených zad, abychom z lekce odcházeli s pocitem, že jsme o pár centimetrů povyrostli. 

Lekce je vhodná i pro těhotné ženy.

Jóga může být skvělým způsobem, jak zlepšit zdraví zad, protože může pomoci protáhnout a posílit svaly na zádech, zvýšit flexibilitu, zlepšit držení těla a snížit stres. Zde jsou některé naševtipynpro domácí praxi, které mohou být prospěšné pro zdravá záda:
Kočka(cat)/kráva(cow): Tato pozice je skvělá pro zahřátí páteře a zlepšení flexibility. Začněte na rukou a kolenou, se zápěstími přímo pod rameny a koleny přímo pod boky. Při nádechu prohněte záda a zvedněte kostra směrem ke stropu, aby vaše břicho kleslo k podlaze (Cow Pose). Při výdechu otočte páteř a přitáhněte bradu k hrudníku a přitáhněte kostrč ke kolenům (Cat Pose). Opakujte tento pohyb po několik dechů.
Pozice psa hlavou dolů: Tato pozice pomáhá protáhnout celou páteř, stejně jako hamstringy a lýtka. Začněte na rukou a kolenou, se zápěstími přímo pod rameny a koleny přímo pod boky. Zvedněte boky nahoru a dozadu, narovnejte nohy a zatlačte ruce do podložky. Nechte hlavu viset dolů mezi pažemi a několikrát se zhluboka nadechněte.
Pozice dítěte: Tato pozice je jemným protažením dolní části zad a může pomoci uvolnit napětí v páteři. Začněte na rukou a kolenou, poté se posaďte na paty a natáhněte ruce dopředu. Nechte plynout dech a uvolněte se.

Součástí lekcí je i nácvik plného jógového dechu. Zde je tip na domácí praxi:

Plný jógový dech, také známý jako třídílný dech nebo Dirga pránájáma, je dechová technika běžně používaná v józe a meditačních praktikách. Zahrnuje nádech a výdech ve třech různých částech, zcela naplní plíce a umožní hlubokou relaxaci a uvolnění stresu.
Chcete-li procvičit plný jogínský dech, postupujte takto:
Najděte si pohodlnou polohu vsedě s rovnými zády a uvolněnými rameny.
Jednu ruku položte na břicho a druhou na hrudník.
Začněte úplným výdechem ústy, čímž uvolníte veškeré napětí v těle.
Pomalu a zhluboka se nadechněte nosem, nejprve vnímejte, jak se vám roztahuje břicho a poté hrudník.
Pauza na několik sekund, když jsou vaše plíce zcela plné.
Pomalu a úplně vydechněte nosem a vnímejte, jak se vyfukuje hrudník a potom břicho.
Pauza na několik sekund, když jsou vaše plíce zcela prázdné.
Opakujte tento proces po několik kol, zaměřte se na pocit vašeho dechu a dovolte své mysli, aby se zklidnila a vycentrovala.
Jak se s touto praxí budete více cítit, můžete prodloužit délku svých nádechů a výdechů, ale vždy se ujistěte, že dýcháte pohodlným a udržitelným způsobem.
Plný jógový dech je mocný nástroj pro zklidnění mysli a snížení stresu a lze jej cvičit kdykoli a kdekoli, abyste svému tělu a mysli přinesli pocit klidu a relaxace.

Těšíme se na vás ❤️